Featured Post

Dodatkowy odstęp od górnej krawędzi w HTML5

Tym razem po polsku… bo nie tylko po angielsku będę tu pisał Swoje pierwsze kroki z HTML5 mam już za sobą i chciałbym podzielić się pewnym zaskakującym działaniem nowych tagów. Otóż mój przykładowy dokument HTML wyglądał tak: Przykład użycia SubForm z ZF1 w HTML5 Kod źródłowy...

Read More

[PL] Recenzja książki Zend Framework 2 Application Development, wydawnictwa Packt Publishing

Posted by evolic | Posted in Programming, Web development | Posted on 15-02-2014

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

0

Recenzja książki Zend Framework 2 Application Development from Packt Publishing

Na początku tej recenzji chciałbym zaznaczyć, iż jest to moja druga książka o Zend Framework 2 (ZF2), jaką miałem okazję czytać. Daje mi szerszy obraz na literaturę poświęconą nowej wersji znanego frameworka oraz możliwość porównania niniejszej pozycji z inną książką, którą miałem przyjemność czytać wcześniej.

Zend Framework 2 Application Development

Szukasz książki typu “reference book“?

Pisząc o tej książce chciałbym wspomnieć o bardzo ważnej rzeczy: nie jest to książka opisująca Zend Framework 2 bardzo szczegółowo (po angielsku reference book), traktująca o wielu komponentach frameworka i jego architekturze. Jeśli szukasz takiej właśnie książki to zachęcam do lektury innej pozycji, a wiem, że takowa istnieje, bo taką książkę miałem okazję przeczytać przed tą pozycją. Wystarczy trochę wysiłku by ją zidentyfikować (jej autor jest pochodzenia niemieckiego).

Kolejną rzeczą, o której chciałem napisać w tej recenzji jest zdanie, które autor niefortunnie napisał na początku książki. Wspomina on o tym, iż projekt pisany w trakcie czytania książki wykorzystuje 90% komponentów frameworka.

We will create a social network from scratch using 90 percent of all the components available in ZF2.”

Jest to według mnie nadużycie. Aby nie być gołosłownym wspomnę o czterech sprawach, na temat których nie znajdziecie ani słowa w tej książce: Zend\Cache, tłumaczenie aplikacji na inne języki, stronicowanie wyników oraz bardziej rozbudowane formularze.

Czy po tych… odrobinę negatywnych słowach na temat tej pozycji książkowej warto do niej sięgnąć?

Uważam, że tak i o tym chciałbym teraz napisać kilka słów…

Jeśli nie jest to książka typu “reference book“, to jakim mianem można ją określić?

Być może zaskoczę Was tutaj, ale jest to książka nie o teoretycznych aspektach dotyczących Zend Framework 2, ale o praktycznym jego zastosowaniu – i to nie w zwykłej aplikacji internetowej, ale własnego portalu społecznościowego (ang. social network)! Dzięki temu możemy poczuć się jak twórcy Naszej Klasy lub sam Mark Zuckerberg – twórca Facebooka.

To czemu warto przyjżeć się bliżej to właśnie aplikacja tworzona podczas czytania książki “Zend Framework 2 development”, będąca zalążkiem portalu społecznościowego.

Charakteryzuje ją implementacja dwóch systemów:
- tzw. frontendu, który widzą użytkownicy portalu
- oraz API, z którym komunikuje się frontend.

Wprowadzenie tzw. podejścia zorientowanego na API jest w mojej opinii największą zaletą tej książki.

Mógłbyś zapytać Czytelniku – czym jest to podejście zorientowane na API?

Odpowiedź jest całkiem prosta: aplikacja frontendowa komunikuje się nie z bazą danych, a właśnie z API poprzez tzw. web service’y (bazujące w tym przypadku na REST). Dostęp do bazy danych posiada tylko API, dzięki czemu poszczególne funkcje naszego systemu zostały odseparowane do oddzielnych aplikacji wykonujących swoje zadanie i nic poza to!

Pod koniec książki implementujemy rejestrację i autoryzację użytkowników co jest dziś standardem praktycznie wszystkich aplikacji internetowych.

Ostatnią rzeczą w książce (i zarazem bardzo istotną) jest stworzenie ochrony naszego API przed niepowołanym dostępem. Jako technologię, która ma nam w tym pomóc wybrano OAuth2. Także jeśli potrzebujecie rozwiązania pozwalającego na wymianę informacji pomiędzy Waszym systemem, a zewnętrzną usługą – jesteście jak w domu.

Podsumowanie

Jeśli szukacie książki, która wprowadzi Was szybko w Zend Framework 2, pozwalającą od razu zacząc implementację przykładowej aplikacji (prawdziwej, z życia wziętej), to jest to z pewnością książka dla Was!

Na samym początku Christopher Valles opisuje podstawowe nowości w Zend Framework 2, w tym zmienioną w stosunku do “jedynki” implementację wzorca MVC, który teraz opiera się na zdarzeniach (ang. events).

Autor pomaga również zainstalować i skonfigurować środowisko deweloperskie w oparciu o maszynę wirtualną VirtualBox i skrypty Vagrant .

W kolejnych rozdziałach poświęcono uwagę zastosowaniu frameworka w konkretnym przypadku – serwisu społecznościowego, a wiec jest to książka prowadząca Czytelnika od teorii – do praktyki!

Mam nadzieję, że podobnie jak mi – książka się Wam spodoba i pomoże zdobyć praktyczną wiedzę o Zend Framework 2!

Niniejsza recenzja jest również dostępna w języku angielskim.

Dla lepszego obrazu polecam również moją recenzję innej książki (kucharskiej) o Zend Framework 2.

Write a comment