Featured Post

[EN] International Workers’ Day in Poland, Europe

Today we are celebrating International Workers’ Day. In Poland we are celebrating also 10th anniversary of the joining Poland into the European Union in 2004. Polish presence in the European Union There are many concerts related to our presence in the EU, paid – of course from the money Poland...

Read More

[PL] Recenzja książki Zend Framework 2 Application Development, wydawnictwa Packt Publishing

Posted by evolic | Posted in Programming, Web development | Posted on 15-02-2014

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

0

Recenzja książki Zend Framework 2 Application Development from Packt Publishing

Na początku tej recenzji chciałbym zaznaczyć, iż jest to moja druga książka o Zend Framework 2 (ZF2), jaką miałem okazję czytać. Daje mi szerszy obraz na literaturę poświęconą nowej wersji znanego frameworka oraz możliwość porównania niniejszej pozycji z inną książką, którą miałem przyjemność czytać wcześniej.

Zend Framework 2 Application Development

Szukasz książki typu “reference book“?

Pisząc o tej książce chciałbym wspomnieć o bardzo ważnej rzeczy: nie jest to książka opisująca Zend Framework 2 bardzo szczegółowo (po angielsku reference book), traktująca o wielu komponentach frameworka i jego architekturze. Jeśli szukasz takiej właśnie książki to zachęcam do lektury innej pozycji, a wiem, że takowa istnieje, bo taką książkę miałem okazję przeczytać przed tą pozycją. Wystarczy trochę wysiłku by ją zidentyfikować (jej autor jest pochodzenia niemieckiego).

Kolejną rzeczą, o której chciałem napisać w tej recenzji jest zdanie, które autor niefortunnie napisał na początku książki. Wspomina on o tym, iż projekt pisany w trakcie czytania książki wykorzystuje 90% komponentów frameworka.

We will create a social network from scratch using 90 percent of all the components available in ZF2.”

Jest to według mnie nadużycie. Aby nie być gołosłownym wspomnę o czterech sprawach, na temat których nie znajdziecie ani słowa w tej książce: Zend\Cache, tłumaczenie aplikacji na inne języki, stronicowanie wyników oraz bardziej rozbudowane formularze.

Czy po tych… odrobinę negatywnych słowach na temat tej pozycji książkowej warto do niej sięgnąć?

Uważam, że tak i o tym chciałbym teraz napisać kilka słów…

Jeśli nie jest to książka typu “reference book“, to jakim mianem można ją określić?

Być może zaskoczę Was tutaj, ale jest to książka nie o teoretycznych aspektach dotyczących Zend Framework 2, ale o praktycznym jego zastosowaniu – i to nie w zwykłej aplikacji internetowej, ale własnego portalu społecznościowego (ang. social network)! Dzięki temu możemy poczuć się jak twórcy Naszej Klasy lub sam Mark Zuckerberg – twórca Facebooka.

To czemu warto przyjżeć się bliżej to właśnie aplikacja tworzona podczas czytania książki “Zend Framework 2 development”, będąca zalążkiem portalu społecznościowego.

Charakteryzuje ją implementacja dwóch systemów:
- tzw. frontendu, który widzą użytkownicy portalu
- oraz API, z którym komunikuje się frontend.

Wprowadzenie tzw. podejścia zorientowanego na API jest w mojej opinii największą zaletą tej książki.

Mógłbyś zapytać Czytelniku – czym jest to podejście zorientowane na API?

Odpowiedź jest całkiem prosta: aplikacja frontendowa komunikuje się nie z bazą danych, a właśnie z API poprzez tzw. web service’y (bazujące w tym przypadku na REST). Dostęp do bazy danych posiada tylko API, dzięki czemu poszczególne funkcje naszego systemu zostały odseparowane do oddzielnych aplikacji wykonujących swoje zadanie i nic poza to!

Pod koniec książki implementujemy rejestrację i autoryzację użytkowników co jest dziś standardem praktycznie wszystkich aplikacji internetowych.

Ostatnią rzeczą w książce (i zarazem bardzo istotną) jest stworzenie ochrony naszego API przed niepowołanym dostępem. Jako technologię, która ma nam w tym pomóc wybrano OAuth2. Także jeśli potrzebujecie rozwiązania pozwalającego na wymianę informacji pomiędzy Waszym systemem, a zewnętrzną usługą – jesteście jak w domu.

Podsumowanie

Jeśli szukacie książki, która wprowadzi Was szybko w Zend Framework 2, pozwalającą od razu zacząc implementację przykładowej aplikacji (prawdziwej, z życia wziętej), to jest to z pewnością książka dla Was!

Na samym początku Christopher Valles opisuje podstawowe nowości w Zend Framework 2, w tym zmienioną w stosunku do “jedynki” implementację wzorca MVC, który teraz opiera się na zdarzeniach (ang. events).

Autor pomaga również zainstalować i skonfigurować środowisko deweloperskie w oparciu o maszynę wirtualną VirtualBox i skrypty Vagrant .

W kolejnych rozdziałach poświęcono uwagę zastosowaniu frameworka w konkretnym przypadku – serwisu społecznościowego, a wiec jest to książka prowadząca Czytelnika od teorii – do praktyki!

Mam nadzieję, że podobnie jak mi – książka się Wam spodoba i pomoże zdobyć praktyczną wiedzę o Zend Framework 2!

Niniejsza recenzja jest również dostępna w języku angielskim.

Dla lepszego obrazu polecam również moją recenzję innej książki (kucharskiej) o Zend Framework 2.

Write a comment