Featured Post

Integrating FirePHP with Zend Framework 2

In this post I will show you how to easily integrate FirePHP – Mozilla Firefox extension with Zend Framework 2. FirePHP enables you to log to your Firebug Console using a simple PHP method call. All data is sent via response headers and will not interfere with the content on your page. FirePHP...

Read More

[PL] Recenzja książki Zend Framework 2 Cookbook

Posted by evolic | Posted in Book review, Web development | Posted on 03-05-2014

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2

Recenzja książki Zend Framework 2 Cookbook autorstwa Josephus’a Callaars wydanej przez Wydawnictwo Packt Publishing.

Książek kucharskich jest wiele, choć poświęconych Zend Framework 2 wcześniej nie widziałem. Nazwa-nazwą, tytuł-tytułem, jednak każda książka musi się czymś wyróżniać na tle innych. Inaczej będzie po prostu jedną z wielu książek kucharskich… a tych jest jak na lekarstwo.

Okładka książki: Zend Framework 2 Cookbook

Co prawda książek poświęconych Zend Framework 2 jest wciąż niewiele, także jest o co walczyć.

Książka kucharska zawiera zwykle wiele przepisów, opatrzonych ładnymi zdjęciami i wskazówkami jak konkretne danie wykonać samodzielnie. Uczy więc przez ćwiczenie i powtarzanie, aż dojdziemy do perfekcji.

W końcu dobrym kucharzem-programistą nie staniemy się w 24 godziny, jak często przekonują nas książki poświęcone technologiom informatycznym!

Czy autor tej książki stanął na wysokości zadania?

Postaram się odpowiedzieć na to pytanie w niniejszej recenzji.

Nieduża ilość rozdziałów w porównaniu do konkurencji

Na początku chciałbym zaznaczyć, że jest to trzecia książka o Zend Framework 2, którą mam okazję czytać. Mam więc pewne doświadczenie, znam już odrobinę ten framework i mogę porównać tą książkę z poprzednimi.

Książka zawiera tylko 9 rozdziałów, co w porównaniu do Zend Framework 2 Application Development wydanej także przez Wydawnictwo Packt Publishing oznacza, iż mogłaby być odrobinę dłuższa (np. o 3-4 rozdziały) przez co tylko by zyskała. Dla porównania książka Web Developent with Zend Framework 2 autorstwa Michael’a Romers’a posiada 27 rozdziałówmożna ją uznać za tzw. reference book.

Co prawda Josephus Callaars pisze w swojej książce o najważniejszych komponentach frameworka, jednak mi pozostał pewien niedosyt.

Zawartość książki

Po wytłumaczeniu routing’u, wstrzykiwania zależności (ang. dependency injection), opisie menadżera zdarzeń (ang. Event ManagerService Manager) możemy przeczytać o tłumaczeniu aplikacji na inne języki oraz obsłudze skrzynki poczty elektronicznej (opisano bardzo dokładnie różne sposoby tzw. transportu maili: wysyłania i odbierania wiadomości).

Dalej mamy rozdział poświęcony formularzom: dobrze opisano tworzenie formularzy Zend\Form za pomocą adnotacji, podstawowe elementy formularza, helpery dostarczone z frameworkiem. Omówiono też tworzenie własnego helpera na przykładzie tagu video dodanego w HTML5.

Szczegółowo omówiono warstwę widoku, jednak zabrakło informacji na temat tzw. partiali (ang. partials).

Na plus mogę wspomnieć tworzeniu własnej klasy renderującej widok w postaci XML – aż dziwne, że podobna funkcjonalność nie znajduje się wśród komponentów frameworka firmy Zend.

Dalej autor opisuje warstwę modelu, jednak zamiast Zend\Db pokazuje jak wykonywać zapytania w czystym SQL i poświęca sporo uwagi na stworzenie własnej implementacji DAO (Data Access Object), która nie może się równać z Zend\Db, nie wspominając o ORM-ach, takich jak Doctrine lub Propel.

W kolejnych rozdziałach możemy przeczytać o:

  • tworzeniu modułów,
  • tworzeniu własnej klasy usługowej,
  • zabezpieczeniu dostępu do aplikacji,
  • optymalizacji wydajności aplikacji,
  • obsłudze błędów: przechwytywaniu i logowaniu wyjątków,
  • stosowaniu testów jednostkowych.

Na końcu książki znajdziemy krótki poradnik jak uruchomić własny projekt wykorzystując Zend Framework i na co zwrócić uwagę. Josephus Callaars przedstawia również w tej części diagram przepływu sterowania dla procesów uruchamianych podczas wykonywania żądań HTTP w ZF2.

To czego mi zabrakło to między innymi przykładów zastosowania przedstawionych rodzajów routing’u, czy innych elementów serwisu internetowego w praktyce.

Wrażenia z czytania

Autor dostarcza teoretycznej wiedzy, jednak robi to niekonsekwentnie.

Raz pisze o czymś bardzo szczegółowo i konkretnie, w innym przypadku pisze zdawkowo (np. unit testy dla różnych warstw wzorca MVC, czyli stosowanie testów jednostkowych w praktyce), a niektórych ważnych tematów w ogóle nie podejmuje (np. popularne systemy ORM, czy coś o korzystaniu z Zend\Db).

Podsumowanie

Czy warto więc sięgnąć po niniejszą książkę kucharską?

Parafrazując użyję następującego porównania:

  • tak – jeśli dobrze gotujecie przy użyciu Zend Framework 2,
  • nie – jeśli dopiero zaczynanie swoją przygodę z Zend Framework 2.

Książka zawiera wiele zaawansowanych przykładów, które ciężko znaleźć gdzie indziej i które na pewno stanowią dobre uzupełnienie wiedzy dla tych, którzy znają już nową wersję frameworka firmy Zend.

Początkującym książka tylko namiesza w głowie, nie przedstawiając wielu spraw i dostarczając głównie wiedzy teoretycznej, jednak w trochę nieprzemyślany sposób.

Powiązane posty

Moja recenzja książki Zend Framework 2 Application Development, autorstwa Christophear’a Valles’a, wydanej przez Wydawnictwo Packt Publishing.

Comments (2)

Tego szukałem:)

Oto chodziło. Gratuluje autorowi

Write a comment