Featured Post

Hello world!

Hello everyone! This is the first post in my blog. I hope you will find here something interesting, maybe even that what you have been looking. My blog is dedicated to some technical solutions used in Internet, but not only. You will find here some posts describing some current global, local and personal...

Read More

[PL] Recenzja książki Zend Framework 2 Cookbook

Posted by evolic | Posted in Book review, Web development | Posted on 03-05-2014

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2

Recenzja książki Zend Framework 2 Cookbook autorstwa Josephus’a Callaars wydanej przez Wydawnictwo Packt Publishing.

Książek kucharskich jest wiele, choć poświęconych Zend Framework 2 wcześniej nie widziałem. Nazwa-nazwą, tytuł-tytułem, jednak każda książka musi się czymś wyróżniać na tle innych. Inaczej będzie po prostu jedną z wielu książek kucharskich… a tych jest jak na lekarstwo.

Okładka książki: Zend Framework 2 Cookbook

Co prawda książek poświęconych Zend Framework 2 jest wciąż niewiele, także jest o co walczyć.

Książka kucharska zawiera zwykle wiele przepisów, opatrzonych ładnymi zdjęciami i wskazówkami jak konkretne danie wykonać samodzielnie. Uczy więc przez ćwiczenie i powtarzanie, aż dojdziemy do perfekcji.

W końcu dobrym kucharzem-programistą nie staniemy się w 24 godziny, jak często przekonują nas książki poświęcone technologiom informatycznym!

Czy autor tej książki stanął na wysokości zadania?

Postaram się odpowiedzieć na to pytanie w niniejszej recenzji.

Nieduża ilość rozdziałów w porównaniu do konkurencji

Na początku chciałbym zaznaczyć, że jest to trzecia książka o Zend Framework 2, którą mam okazję czytać. Mam więc pewne doświadczenie, znam już odrobinę ten framework i mogę porównać tą książkę z poprzednimi.

Książka zawiera tylko 9 rozdziałów, co w porównaniu do Zend Framework 2 Application Development wydanej także przez Wydawnictwo Packt Publishing oznacza, iż mogłaby być odrobinę dłuższa (np. o 3-4 rozdziały) przez co tylko by zyskała. Dla porównania książka Web Developent with Zend Framework 2 autorstwa Michael’a Romers’a posiada 27 rozdziałówmożna ją uznać za tzw. reference book.

Co prawda Josephus Callaars pisze w swojej książce o najważniejszych komponentach frameworka, jednak mi pozostał pewien niedosyt.

Zawartość książki

Po wytłumaczeniu routing’u, wstrzykiwania zależności (ang. dependency injection), opisie menadżera zdarzeń (ang. Event ManagerService Manager) możemy przeczytać o tłumaczeniu aplikacji na inne języki oraz obsłudze skrzynki poczty elektronicznej (opisano bardzo dokładnie różne sposoby tzw. transportu maili: wysyłania i odbierania wiadomości).

Dalej mamy rozdział poświęcony formularzom: dobrze opisano tworzenie formularzy Zend\Form za pomocą adnotacji, podstawowe elementy formularza, helpery dostarczone z frameworkiem. Omówiono też tworzenie własnego helpera na przykładzie tagu video dodanego w HTML5.

Szczegółowo omówiono warstwę widoku, jednak zabrakło informacji na temat tzw. partiali (ang. partials).

Na plus mogę wspomnieć tworzeniu własnej klasy renderującej widok w postaci XML – aż dziwne, że podobna funkcjonalność nie znajduje się wśród komponentów frameworka firmy Zend.

Dalej autor opisuje warstwę modelu, jednak zamiast Zend\Db pokazuje jak wykonywać zapytania w czystym SQL i poświęca sporo uwagi na stworzenie własnej implementacji DAO (Data Access Object), która nie może się równać z Zend\Db, nie wspominając o ORM-ach, takich jak Doctrine lub Propel.

W kolejnych rozdziałach możemy przeczytać o:

  • tworzeniu modułów,
  • tworzeniu własnej klasy usługowej,
  • zabezpieczeniu dostępu do aplikacji,
  • optymalizacji wydajności aplikacji,
  • obsłudze błędów: przechwytywaniu i logowaniu wyjątków,
  • stosowaniu testów jednostkowych.

Na końcu książki znajdziemy krótki poradnik jak uruchomić własny projekt wykorzystując Zend Framework i na co zwrócić uwagę. Josephus Callaars przedstawia również w tej części diagram przepływu sterowania dla procesów uruchamianych podczas wykonywania żądań HTTP w ZF2.

To czego mi zabrakło to między innymi przykładów zastosowania przedstawionych rodzajów routing’u, czy innych elementów serwisu internetowego w praktyce.

Wrażenia z czytania

Autor dostarcza teoretycznej wiedzy, jednak robi to niekonsekwentnie.

Raz pisze o czymś bardzo szczegółowo i konkretnie, w innym przypadku pisze zdawkowo (np. unit testy dla różnych warstw wzorca MVC, czyli stosowanie testów jednostkowych w praktyce), a niektórych ważnych tematów w ogóle nie podejmuje (np. popularne systemy ORM, czy coś o korzystaniu z Zend\Db).

Podsumowanie

Czy warto więc sięgnąć po niniejszą książkę kucharską?

Parafrazując użyję następującego porównania:

  • tak – jeśli dobrze gotujecie przy użyciu Zend Framework 2,
  • nie – jeśli dopiero zaczynanie swoją przygodę z Zend Framework 2.

Książka zawiera wiele zaawansowanych przykładów, które ciężko znaleźć gdzie indziej i które na pewno stanowią dobre uzupełnienie wiedzy dla tych, którzy znają już nową wersję frameworka firmy Zend.

Początkującym książka tylko namiesza w głowie, nie przedstawiając wielu spraw i dostarczając głównie wiedzy teoretycznej, jednak w trochę nieprzemyślany sposób.

Powiązane posty

Moja recenzja książki Zend Framework 2 Application Development, autorstwa Christophear’a Valles’a, wydanej przez Wydawnictwo Packt Publishing.

Comments (2)

Tego szukałem:)

Oto chodziło. Gratuluje autorowi

Write a comment