Featured Post

Writing DQL statements

Today I would like to focus on something, what Doctrine 1.x users know, but it looks a little bit different – Doctrine Query Language (DQL) statements. In the last tutorial we had had working Album Controller, which was using Doctrine Entity Manager, to get the Album data. Now we will focus on...

Read More

[pl] 114 rocznica urodzin Antoine de Saint-Exupéry

Posted by evolic | Posted in Book review, Books | Posted on 29-06-2014

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

0

Dziś obchodzimy niezwykłą rocznicę, bo 114 rocznicę urodzin (29 czerwca 1900) niezwykłego człowieka: Antoine de Saint-Exupéry, świetnego pilota i autora książki “Mały Książę” oraz opowiadań “Nocny lot”, “Ziemia, planeta ludzi”, “Pilot wojenny” i innych.

Okładka książki pt. Mały Książę

Najbardziej znany jest jako autor Małego Księcia, który dawniej zaliczany był do kanonu lektur szkolnych dla klasy ósmej, a po reformie edukacji w Polsce znajduje się na liście lektur z klasyki światowej dla gimnazjum.

Kto nigdy nie słyszał historii o Małym Księciu niech czym prędzej biegnie do księgarni by nabyć własną kopię tej niesamowitej książki, którą dobrze czyta się zarówno w dzieciństwie, jak i w życiu dorosłego człowieka.

Okładka zamieszczona powyżej prowadzi do strony księgarni LubimyCzytać.pl, w której można zamówić zarówno:

  • wersję drukowaną,
  • wersję elektroniczną w postaci ebooka,
  • wersję elektroniczną w postaci audiobooka.

Książka pozwala powrócić nam do dzieciństwa jeśli jesteśmy już dorośli, a także pozwala zobaczyć dorosłość z punktu widzenia dziecka.

Mały Książę to pozycja traktująca o miłości, przyjaźni, odpowiedzialności, śmierci i innych zagadnieniach.

Oto kilka cytatów z tej książki:

Dorośli nigdy nie potrafią sami zrozumieć. A dzieci bardzo męczy konieczność stałego objaśniania.

Dorośli są naprawdę bardzo dziwni.

Dorośli są zakochani w cyfrach. Jeżeli opowiadacie im o nowym przyjacielu, nigdy nie spytają o rzeczy najważniejsze. Nigdy nie usłyszycie:, „Jaki jest dźwięk jego głosu? W co lubi się bawić? Czy zbiera motyle?”
Oni spytają was: „Ile ma lat? Ilu ma braci? Ile waży? Ile zarabia jego ojciec?” Wówczas dopiero sądzą, że coś wiedzą o waszym przyjacielu.
Jeżeli mówicie dorosłym: „Widziałem piękny dom z czerwonej cegły, z geranium w oknach i gołębiami na dachu” – nie potrafią sobie wyobrazić tego domu. Trzeba im powiedzieć: „Widziałem dom za sto tysięcy złotych”. Wtedy krzykną: „Jaki to piękny dom!”

Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół.

Na pustyni jest się samotnym. Równie samotnym jest się wśród ludzi.

Należy wymagać tego, co można otrzymać. Autorytet opiera się na rozsądku.

Nawet w obliczu śmierci przyjemna jest świadomość posiadania przyjaciela.

Książkę tą warto czytać dzieciom, bo rozwijają wyobraźnię, a także pozwalają porozmawiać z nimi o tym jak one widzą świat, świat dzieci i świat dorosłych.

Zawiera ona wiele prawd życiowych, które zrozumieją nawet małe dzieci. Prostych i tak prawdziwych.

Warto ją czytać dzieciom z jeszcze jednego powodu: pozwala rozwinąć talent u dziecka do rysowania.

Czy kapelusz może budzić strach?

Przy tej okazji chciałem napisać coś o swoim postanowieniu. Otóż Małego Księcia posiadam jako nagrodę za dobre wyniki w nauce wiele lat temu. Jednak opowiadań Antoine de Saint-Exupéry nie miałem okazji czytać i zobowiązuję się nadrobić tą zaległość w najbliższym czasie!

Write a comment