Featured Post

Mozilla Firefox addons

Many of you probably use Mozilla Firefox, I can’t imagine that you haven’t heard about that browser at all. What I want to speak about is Add-ons, by big A, because add-ons themselves are the biggest feature and power of the Firefox. I will focus on the two kind of add-ons: Must have –...

Read More

[pl] 114 rocznica urodzin Antoine de Saint-Exupéry

Posted by evolic | Posted in Book review, Books | Posted on 29-06-2014

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

0

Dziś obchodzimy niezwykłą rocznicę, bo 114 rocznicę urodzin (29 czerwca 1900) niezwykłego człowieka: Antoine de Saint-Exupéry, świetnego pilota i autora książki “Mały Książę” oraz opowiadań “Nocny lot”, “Ziemia, planeta ludzi”, “Pilot wojenny” i innych.

Okładka książki pt. Mały Książę

Najbardziej znany jest jako autor Małego Księcia, który dawniej zaliczany był do kanonu lektur szkolnych dla klasy ósmej, a po reformie edukacji w Polsce znajduje się na liście lektur z klasyki światowej dla gimnazjum.

Kto nigdy nie słyszał historii o Małym Księciu niech czym prędzej biegnie do księgarni by nabyć własną kopię tej niesamowitej książki, którą dobrze czyta się zarówno w dzieciństwie, jak i w życiu dorosłego człowieka.

Okładka zamieszczona powyżej prowadzi do strony księgarni LubimyCzytać.pl, w której można zamówić zarówno:

  • wersję drukowaną,
  • wersję elektroniczną w postaci ebooka,
  • wersję elektroniczną w postaci audiobooka.

Książka pozwala powrócić nam do dzieciństwa jeśli jesteśmy już dorośli, a także pozwala zobaczyć dorosłość z punktu widzenia dziecka.

Mały Książę to pozycja traktująca o miłości, przyjaźni, odpowiedzialności, śmierci i innych zagadnieniach.

Oto kilka cytatów z tej książki:

Dorośli nigdy nie potrafią sami zrozumieć. A dzieci bardzo męczy konieczność stałego objaśniania.

Dorośli są naprawdę bardzo dziwni.

Dorośli są zakochani w cyfrach. Jeżeli opowiadacie im o nowym przyjacielu, nigdy nie spytają o rzeczy najważniejsze. Nigdy nie usłyszycie:, „Jaki jest dźwięk jego głosu? W co lubi się bawić? Czy zbiera motyle?”
Oni spytają was: „Ile ma lat? Ilu ma braci? Ile waży? Ile zarabia jego ojciec?” Wówczas dopiero sądzą, że coś wiedzą o waszym przyjacielu.
Jeżeli mówicie dorosłym: „Widziałem piękny dom z czerwonej cegły, z geranium w oknach i gołębiami na dachu” – nie potrafią sobie wyobrazić tego domu. Trzeba im powiedzieć: „Widziałem dom za sto tysięcy złotych”. Wtedy krzykną: „Jaki to piękny dom!”

Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół.

Na pustyni jest się samotnym. Równie samotnym jest się wśród ludzi.

Należy wymagać tego, co można otrzymać. Autorytet opiera się na rozsądku.

Nawet w obliczu śmierci przyjemna jest świadomość posiadania przyjaciela.

Książkę tą warto czytać dzieciom, bo rozwijają wyobraźnię, a także pozwalają porozmawiać z nimi o tym jak one widzą świat, świat dzieci i świat dorosłych.

Zawiera ona wiele prawd życiowych, które zrozumieją nawet małe dzieci. Prostych i tak prawdziwych.

Warto ją czytać dzieciom z jeszcze jednego powodu: pozwala rozwinąć talent u dziecka do rysowania.

Czy kapelusz może budzić strach?

Przy tej okazji chciałem napisać coś o swoim postanowieniu. Otóż Małego Księcia posiadam jako nagrodę za dobre wyniki w nauce wiele lat temu. Jednak opowiadań Antoine de Saint-Exupéry nie miałem okazji czytać i zobowiązuję się nadrobić tą zaległość w najbliższym czasie!

Write a comment